Fizic-Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

urgent imi trebuie(pina miine) de rezolvat 6 probleme la fizika....

In jos

urgent imi trebuie(pina miine) de rezolvat 6 probleme la fizika.... Empty urgent imi trebuie(pina miine) de rezolvat 6 probleme la fizika....

Mesaj  virtuall Dum Dec 05, 2010 8:25 pm

1) Un carucior cu masa m1=18kg se misca cu viteza v1=6m/s,iar alt carucior cu masa m2=40kg se misca cu viteza v2=1,8m/s.Impulsul fortei carui carucior este mai mare si de cite ori?

2) Se stie ca doua corpuri ca mase m1=1,8kg si m2=3,2kg au impulsuri egale.Care este viteza v2 a corpului al doilea,daca viteza primului corp v1=4,8m/s.?

3) Un corp cu masa m=0,4kg se misca pe un cerc,avind viteza v de valoare constanta v=1,5m/s.Care este valoarea impulsului corpului? Care este variatia impulsului acestui corp:
a) intr-o perioda de rotatie?
b) intr-o jumatate de perioada?
c) intr-un sfert de perioada?
d) in a sasea parte din perioada de rotatie?

4) Un automobil cu masa m=1200kg se misca pe o portiune relictinie de drum cu viteza v=15m/s. La un moment dat el incepe sa frineze cu o acceleratie a carei valoare este a=2,5m/s la patrat.Care este impulsul automobilului dupa t=3s de la inceputul frinarii?

5) Impulsul unui carucior este p=120kg/s. In cit timp el se va opri fiind actionat de o forta de frinare Ff=48N?

6) Un elev cu masa m1=50kg alearga cu viteza v1=6m/s, ajunge din urma un carucior cu masa m2=30kg care se misca cu viteza v2=2m/s si sare in el.Determinati viteza caruciorului incare se afla elevul?

virtuall
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 05/12/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum